Friday, 9 March 2007

announcing screen it! 2006 award winners

Today ACMI announced the winners of the 2006 Screen It! Awards, the national moving image competition for primary and secondary school students.

With water restrictions and drought an ongoing issue across the country, entrants this year were asked to create their moving image works on the subject of water.

Not surprisingly, many regional entries were directly related to the drought such as And Then it Was Gone, the winner of the mobile phone film award, which was produced, directed and acted by the students of Christ the King Anglican College, a high school in the drought affected Cobram area.

Produced by the Australian Centre for the Moving Image (ACMI), Screen It! began in 2004 initially as Australia's first ever-national filmmaking competition for primary school students. Since then the competition has expanded substantially - in addition to awards for live action and animation filmmaking, Screen It! now includes awards for computer games, flash animation and - new this year - mobile phone films, and has categories for secondary as well as primary school students.

Winners and finalists in the 2006 awards come from as far afield as Lara (near Geelong), Mundingburra (Qld) and Fitzroy (Melbourne), and vary in age from eight to eighteen.

The winners are:

Primary Categories

Category one: Live Action - Water Rulers by Haig Street PS, VIC
Runner up: Water by Lara Primary School, VIC

Category two: Computer game - Nibby: the Water Galda by Roxanne Dodd, Stephanie Dudley and Ian Martin, Koonibba Aboriginal School, VIC

Category three: Animation - The Adventures of Twinkle, Trickle and Splashie by Mundingburra State School, VIC
Runner Up: Percy by Francis Tait

Secondary Categories

Category four: Live Action Mobile Phone - And Then it Was Gone by Christ the King Anglican College, VIC

Category five: Computer Game, Years 7-8 - Soaked by Bradley Louden and Alan Craig-Ward, St Andrew's Lutheran College, QLD

Category five: Computer Game, Years 9-12 - Treasure Trawler by Domenic Smith and Clark Lavery (individual entry), Kingswood college, VIC

Category six: Flash Animation, Years 7-8 - The Lost Privilege by Mary Nguyen, Fitzroy High School, VIC

Category six: Flash Animation, Years 9-12 - Revenge of the Worm by Ebony Sammut, Mount Saint Joseph Girl's College, VIC

A panel of industry experts judged each work according to criteria such as creative merit, technical difficulty, ability to address the theme and stylistic elements.

Winners received a cash prize and award, and each finalist film entry will be exhibited in the Memory Grid at ACMI, our unique exhibition space dedicated to student and community works. The student collection features some of the best and most representative work produced by primary, secondary, and tertiary students.

The finalists' works in the computer games categories will be exhibited in the Games Lab at ACMI until Sunday 6 May.

The winning entries can be viewed online here

Further information

Claire Butler
Communications Coordinator
[direct phone] 61 3 8663 2415 [fax] 61 3 8663 2498 [mobile] 0434 603 654
[email] claire.butler@acmi.net.au  
 
 
Facebook icon   Twitter icon   Contact Us Terms of Use Privacy Site Map   Share and Print   Victorian Government Website